REPORT: FC Energie Cottbus 0-0 SG Dynamo Dresden

Rozhodli sme sa spestriť si zápasy slovenskej futbalovej a basketbalovej ligy, výjazdom na východonemecké derby v 2. Bundeslige, FC Energie Cottbus – SG Dynamo Drážďany a tak podporiť nášho bývalého útočníka, Erika Jendriška, ktorý momentálne háji farby Cottbusu. Pôvodne sa plánoval výjazd autobusom, no keď prišiel čas platenia, tak sa ľudia akosi vytratili. Nakoniec vyrážame v deň zápasu, ráno krátko po ôsmej, na dvoch deväťmiestnych tranzitoch. Cesta ubieha rýchlo, ľudia sa bavia (niektorí nad svoj limit J), no skrátka užívame si skoro sedemhodinovú cestu ako sa len dá. Či už kvôli častým prestávkam alebo kolóne na poľskej diaľnici sa nám nedarí prísť včas na benzínku, kde nám mal Erik dať rezervované lístky, pretože už dva dni pred zápasom domáci klub hlási vypredané.

Prichádzame do Cottbusu a sme milo prekvapení, ako tam ľudia žijú futbalom. Každý má na sebe klubové suveníry a konfliktom nedávajú šancu neuveriteľne organizované policajné zložky, ktoré vidno doslovne na každom kroku, no necítiť žiadnu „buzeráciu“. Aj my, menej jazykovo znalí, si vystačíme s pár základnými slovíčkami, ako „ja natürlich, Bier“, no najmä jednoduché „Erik Jendrišek“ nám vybavuje parkovanie pri štadióne zdarma! Orientujeme sa kde je čo, nakupujeme suveníry a hľadáme hlavnú bránu, kde by sme mali mať odložené lístky. To trvá akosi dlho, celý nedočkaví počúvame hukot zo štadióna a vkuse sledujeme hodinky. Čakanie si skracujeme spievaním chorálov, čo vzbudzuje naokolo celkom súcu pozornosť.

Na štadión sa dostávame zhruba polhodiny pred zápasom, kupujeme pivká a iné občerstvenie. Tesne pred zápasom je už štadión skoro úplne zaplnený a oproti sebe stojí približne 5 000 domácich fanúšikov a 3 500 hostí! Tieto počty aktívnych fanúšikov vravia sami o sebe. Pri úvodnom hvizde sa oba tábory prezentovali šálovačkou, hostia ju doplnili o pyrotechniku. Futbal bol priemerný, no na ihrisku bolo vidieť individuálnu vyspelosť hráčov. My sme sa popri fandení Erikovi a Cottbusu, kochali tou elektrizujúcou atmosférou. Veľa času nám zaberalo aj vysvetľovanie okolitým zvedavcom „kto sme – čo sme“. Polčas končí 0:0 a zas sa naplno venujeme občerstvovaniu sa v bufete, kde sa rad hýbe neskutočne rýchlo. V druhom polčase gól stále nepadá aj vďaka domácemu brankárovi, ktorý chytil penaltu hostí, no pri atmosfére stále naskakuje husia koža. V sedemdesiatej minúte ide Erik dole z ihriska a skóre zápasu je aj na jeho konci 0:0 a tak sa záchranárske vody veľmi nevykryštalizovali. Ale na ľuďoch nebadať sklamanie. Po ďakovačke s fanklubom k nám príde Erik, spraví s nami zopár fotiek a potom ho ideme čakať na parkovisko. Prijímame pozvanie na pivko a potom nám robí doprovod von z mesta. Lúčime sa a užívame si cestu domov.

PS: Keď to nezažiješ na vlastnej koži, nepochopíš!